Zdrowie




Tai Chi (Taijiquan) nazywane jest medytacją w ruchu. Uczy panowania nad ciałem i umysłem. Choć jest to sztuka walki, obecnie traktuje się ją często jako sztukę świadomego ruchu i trenuje w celu osiągnięcia korzyści zdrowotnych. 

Praktykowanie Tai Chi wywiera bezcenny, dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Działa wyciszająco, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji i przywraca wiarę w siebie. Doskonale wpływa na opóźnianie procesów starzenia.


Działając na na stawy, mięśnie i ścięgna, Tai Chi poprawia elastyczność. Ma również dobry wpływ na kręgosłup oraz przemianę materii. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i kości. Spokojne ruchy nie obciążają fizycznie, za to zdecydowanie poprawiają koordynację ruchów i równowagę.

Dzięki Tai Chi trenowane są mięśnie, lecz w nieco inny sposób niż na siłowniach czy ćwiczeniach fitness. Pracują szczególnie mięśnie głębokie czyli te, których nie widać z zewnątrz, odpowiedzialne za stabilizację sylwetki oraz wykonywanie ruchów. Jest to coś zupełnie innego niż rozwijanie mięśni zewnętrznych, do czego przywykliśmy w kulturze zachodniej.

Nie można pominąć znaczenia tempa Tai Chi. Kiedy je zwalniamy, albo wykonujemy ćwiczenia statyczne, zaczynają działać wspomniane wcześniej mięśnie głębokie. Osoba ćwicząca jest zrelaksowana, obserwuje swoje ciało i wykonywane techniki. Skupia się na tym co w danej chwili robi, pozwalając tym samym na lepsze zrozumienie ruchów oraz zapamiętanie ich kolejności.


Trzy Skarby

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, do życia niezbędne są trzy elementy: Jing, Qi i Shen. Określa się je nazwą Trzy Skarby (Sanbao).


Jing - esencja życia. Jest podstawą wzrostu, rozwoju i reprodukcji. Esencję wyczerpuje samo życie, a także przepracowanie, stres i nadmierne emocje. Można ją uzupełniać poprzez praktykę niektórych rodzajów Qigong oraz stosowanie ziół.

Qi - subtelna substancja, życiowa energia. Bez Qi nie można się poruszać ani żyć. Powoduje ona wszelki ruch ciała i narządów wewnętrznych. Rozgrzewa, utrzymuje temperaturę, chroni przed patogenami i zamienia pokarm w użyteczne substancje.

Shen - duch lub umysł. Oznacza świadomość, poznanie, emocje oraz to, co określić można jako obecność człowieka. Shen daje inteligencję, koncentrację i spokój. Trening Qigong i Tai Chi w naturalny sposób wycisza, koncentruje umysł i ducha.


Dantian - centrum energii

Bardzo ważnymi punktami skupienia technik medytacyjnych, ćwiczeń Qigong i Tai Chi są punkty Dantian. Tłumaczy się je jako jako pola eliksiru i określa jako trzy centra energetyczne.


Dolne Dantian (Xia Dan Tian / Qi Hai) - znajduje się w podbrzuszu, trzy palce poniżej pępka. Inaczej centrum, witalność - przechowuje energię Qi oraz esencję Jing. Dolne Dantian uważa się za najważniejsze.

Środkowe Dantian (Zhong Dan Tian) - umiejscowione jest na poziomie serca, w okolicy splotu słonecznego. Inaczej intencja, energia, umysł - Środkowe Dantian przechowuje energię Qi

Górne Dantian (Shang Dan Tian) - znajduje się w miejscu pomiędzy brwiami. Inaczej świadomość, mądrość lub dobroć. Niektóre kultury nazywają je trzecim okiem. Górne Dantian przechowuje ducha Shen.


Meridiany

W chińskiej kulturze istnieje pojęcie związane ściśle z tradycyjną medycyną, akupunkturą, sztukami walki oraz metodami pracy z energią wewnętrzną. 

Mówią one o kanałach energetycznych w ciele człowieka, noszących nazwę meridiany. Innymi słowy są to drogi łączące organy wewnętrzne, lub też linie łączące punkty akupunkturowe.


Meridiany nie są widoczne gołym okiem. Co ciekawe, nie można ich również zobaczyć wewnątrz ciała. Ich istnienie potwierdzać może jednak skuteczne działanie akupunktury i systemów pracy z energią wewnętrzną.

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, w ciele człowieka znajduje się dwanaście głównych meridianów, z których każdy odpowiada jednemu z narządów wewnętrznych. 

Połowa meridianów to żeńska energia Yin i narządy: serce, osierdzie, płuca, nerki, wątroba, śledziona i trzustka. Druga połowa to męska energia Yang i narządy: jelito grube, potrójny ogrzewacz*, jelito cienkie, żołądek, pęcherzyk żółciowy oraz pęcherz moczowy.

Z dwunastu głównych meridianów: trzy Yin i trzy Yang znajdują się na każdym z ramion, podobnie po trzy Yin i Yang na każdej nodze.

* Potrójny ogrzewacz reguluje pracę narządów męskiej energii Yang i nie występuje w medycynie zachodniej. Nie jest narządem, ale układem trzech części tułowia: górnej - klatki piersiowej, środkowej - nadbrzusza i części dolnej - podbrzusza. 


Chińska medycyna mówi również o dwóch głównych naczyniach energetycznych. Naczynie Poczęcia (Ren Mai), Morze Yin - energii żeńskiej - meridian centralny, biegnie z przodu ciała przez środek tułowia. Naczynie Zarządzające (Du Mai), Morze Yang - energii męskiej - meridian zarządzający, który znajduje się z tyłu ciała.

Wzdłuż meridianów, między narządami wewnętrznymi człowieka gromadzi się i przemieszcza energia Qi. Swobodny przepływ energii oznacza dobre zdrowie. Kłopoty mogą zacząć się wówczas, gdy mamy jej nadmiar lub niedobór, a także jeśli energia ulegnie zastaniu. 

Ćwiczenia Qigong i Tai Chi mają ogromne znaczenie w regulacji przepływu energii Qi przez meridiany. 


Tai Chi Hailang
太 極 海 浪

Hailang znaczy „morskie fale”.
Fale unoszą się i opadają, cofają i napierają,
są w nieustannym ruchu...