Dla seniora


Kinezygerontoprofilaktyka ma różne formy i oblicza. Można ją stosować w wielu rodzajach aktywności fizycznej, do których należą m.in.: gimnastyka, taniec, nordic walking, joga, pływanie, jak również Tai Chi i Qigong.



Kinezygerontoprofilaktyka 
- co to w ogóle znaczy?

No właśnie. Co kryje się pod tą niezwykle skomplikowaną nazwą? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie mylić kinezygerontoprofilaktyki z kinezyterapią. 

Kinezygerontoprofilaktyka, to innymi słowy profilaktyczne, usprawniające ćwiczenia ruchowe dla osób starszych. Ta dyscyplina ma na uwadze potrzeby ruchowe seniorów oraz możliwości wykonywania przez nich ćwiczeń.

Jakie są cele?

Należą do nich korzyści zdrowotne oraz sprawnościowe, uzyskiwane dzięki aktywności fizycznej. Chodzi również o utrzymanie i poprawę kondycji, stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Ważną rolę odgrywa także osiągnięcie poczucia odprężenia i relaksacji. Zajęcia w grupie sprzyjają z kolei utrzymywaniu kontaktów i więzi społecznych. 


Co i jak ćwiczyć?

Praktyka kinezygerontoprofilaktyki obejmuje ćwiczenia wzmacniające główne grupy mięśniowe - mięśnie posturalne, jak też ćwiczenia rozciągające, rozluźniające, oddechowe i relaksacyjne

Trenowana jest siła, gibkość i równowaga. Ćwiczenia podnoszą wytrzymałość, zwiększają zwinność i koordynację ruchową. Ważne jest zapewnienie komfortu podczas treningu, czy to na świeżym powietrzu, czy w sali gimnastycznej. 

Ćwiczenia należy prowadzić bezpiecznie, odpowiednio dobierając zakres ruchu, który powinien być dostosowany do możliwości osób biorących udział w zajęciach.


Tai Chi i Qigong

Jeśli weźmiemy pod uwagę opisane wyżej definicje, cele i rodzaje ćwiczeń, bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że zajęcia Tai Chi i Qigong są znakomitą propozycją ruchową dla seniorów, jak najbardziej spełniającą założenia kinezygerontoprofilaktyki. 

Dla wielu starszych osób są nową, bardzo interesującą formą zajęć usprawniających ruchowo. Co ważne, niektóre zestawy ćwiczeń można też z powodzeniem wykonywać w pozycji siedzącej.

Tai Chi nie ma górnej granicy wieku. Jeśli więc ktoś poszukuje dla siebie lub dla innej starszej osoby spokojnej, a jednocześnie podnoszącej sprawność, przyjemnej i pięknie prezentującej się formy ruchu, śmiało może wybrać treningi Tai Chi i Qigong.


Tai Chi Hailang
太 極 海 浪

Hailang znaczy „morskie fale”.
Fale unoszą się i opadają, cofają i napierają,
są w nieustannym ruchu...