Daoyin



Obserwacja natury i jej naśladowanie zainspirowały ludzi do opracowania ćwiczeń fizycznych, a następnie do ułożenia z nich całych układów ruchów.

Miały one na celu poprawę zdrowia i tym samym przedłużenie życia. Sprawienie, by życie upływało szczęśliwie w dobrym zdrowiu. Powstałe w ten sposób zestawy polepszały funkcjonowanie całego ciała, a konkretne ćwiczenia - określonych narządów wewnętrznych.

Ćwiczenia Qigong znane były pod różnymi nazwami i mają w Chinach bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki dotyczące Qi sięgają 1300 roku p.n.e. Ćwiczenia te nazywane były Daoyin – co można odczytać jako prowadzenie, kierowanie ruchów ciała, lub też prowadzenie energii Qi przy pomocy ruchów ciała.

Starożytne ćwiczenia zdrowotne Qigong są nastawione na zdrowie i duchowość. Praktykuje się wówczas przeważnie ćwiczenia oddechowe i medytacyjne. Istnieją również style Qigong charakteryzujące się większą żywiołowością, których celem jest doskonalenie umiejętności sztuk walki.



Widoczne wyżej rysunki uwiecznione na jedwabnej tkaninie przedstawiają ćwiczenia Daoyin. Pochodzą z grobowca odkrytego w 1973 r. w Mawangdui, chińskiej prowincji Hunan i datowane są na II wiek p.n.e.

Rodzajem Qigong opisanego w starożytnych tekstach były również ćwiczenia oddechowe, noszące nazwę Tuna

Techniki Daoyin, w połączeniu z Tuna oraz okrężnymi ruchami wykorzystywanymi w treningach bojowych, złożyły się na powstanie sztuki Tai Chi (Taijiquan). Uważana jest ona również za formę Qigong, ponieważ kultywuje i porusza energię Qi.


Tai Chi Hailang
太 極 海 浪

Hailang znaczy „morskie fale”.
Fale unoszą się i opadają, cofają i napierają,
są w nieustannym ruchu...