Qigong


Czym jest Qigong?

Qigong (Chi Kung) oznacza dosłownie pracę z energią wewnętrzną, polegającą na ćwiczeniach oddechowych i fizycznych. Sama nazwa Qigong nie powstała w dawnych czasach, lecz została spopularyzowana dopiero w XX w. 

 
W starożytnych Chinach, przed wieloma wiekami funkcjonowała za to inna nazwa - Yangsheng, którą można rozumieć jako kultywowanie życia. Cóż to oznacza? Nic innego, jak określone zasady i sposoby dbania o zdrowie.

Innym terminem związanym z Qigong jest Daoyin. Chińczycy wierzyli, że wykonywanie tych ćwiczeń pozwala na kultywowanie i prowadzenie wraz z ruchami ciała energii Qi w ciele człowieka. Miało to poprawić stan zdrowia, gdy Qi ulegało stagnacji w jakimś obszarze ciała, powodując problemy zdrowotne.

Czym jest Qi? Ma ono wiele znaczeń. Określa energię życiową, oddech lub ducha. Jest tym, co przenika cały Wszechświat. Słowo Gong (Kung) oznacza pracę, albo perfekcyjne opanowanie czegoś. Qigong można więc tłumaczyć jako pracę z energią życiową, lub też jako perfekcyjne opanowanie kontroli energii życiowej.


Chiński Qigong dzieli się na szkoły: medyczną, bojową i duchową. Pierwsza ma poprawić stan zdrowia ćwiczącego, druga - osiągnąć siłę i energię wykorzystywaną w sztukach walki. Trzecia szkoła jest pomocą w przemianie duchowej podczas dążenia do oświecenia.

Regularnie praktykowany Qigong prozdrowotny pomaga osiągnąć oraz utrzymać dobre samopoczucie i siły witalne. Sprawdza się jako terapia w wielu schorzeniach. Podnosi odporność, pozwala osiągnąć wewnętrzną harmonię i tak samo jak Tai Chi (Taijiquan) - opóźnia procesy starzenia. 

Uspokaja umysł i ciało, łagodząc ból, stres i niepokój. Pomaga również utrzymać sprawność fizyczną, poprzez zwiększenie siły i elastyczności mięśni.

Podczas treningu, zadaniem umysłu jest skupienie się na dolnym Dantian, a następnie świadome poprowadzenie Qi do określonego miejsca w ciele. Pozwala to wyregulować energię Qi oraz osiągnąć koncentrację.


Pisownia i wymowa

Wade-Giles
Angielska transkrypcja sinologiczna Wade’a i Gilesa. Stosowana do zapisu na potrzeby użytkowników języka angielskiego, powstała w 1859 r.

Chi Kung
Wymowa: ci kung 


Pinyin
Oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego - urzędowego języka Chin - na alfabet łaciński - od 1958 r. Powszechnie stosowana od 1979 r.

Qigong
Wymowa: ci kung 

* W większości treści strony używany jest zapis pinyin, czyli Qigong.

Chiński znak przedstawiający Qi różni się od znaku Ji Taijiquan, dlatego nie można ich mylić, kiedy słyszymy lub czytamy zapis w transkrypcji Wade-Gilesa (Tai Chi Chuan - Chi Kung). 


Tai Chi Hailang
太 極 海 浪

Hailang znaczy „morskie fale”.
Fale unoszą się i opadają, cofają i napierają,
są w nieustannym ruchu...